درباره ما

وبلاگ

0935-856-5698

آموزش نحوه نصب افزونه wp rocket جهت افزایش سرعت سایت

افزونه wp-rocket وردپرس که به صورت تجاری عرضه شده تا به امروز جزو بهترین افزونه های وردپرس شناخته شده که ازش میتونیم برای افزایش سرعت وردپرس و به عنوان بهترین افزونه کش وردپرس استفاده کنیم تا سرعت سایت خودمون را به اندازه قابل قبولی افزایش دهیم. با استفاده از افزونه wp-rocket میتونید تا بر روی بخش‌هایی مثل تصاویر، فایل‌های html، فایل‌ای استایل قالب، فایل‌های جاوا اسکریپت، استفاده از شبکه تحویل محتوا و… تمرکز کرده و با قابلیت‌هایی که در اختیار شما قرار خواهد داد سرعت سایت وردپرس خودتون را افزایش دهید.

در این آموزش ما قصد داریم تا به نحوه استفاده از افزونه wp-rocket بپردازیم تا با هم دیگه تنظیمات افزونه را شخصی سازی کرده و سرعت سایت وردپرسی خودمون را با استفاده از افزونه موشک وردپرس افزایش دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

آموزش افزونه wp-rocket و افزایش سرعت وردپرس

این افزونه به صورت تجاری عرضه میشه و ابتدا لازمه تا با مراجعه به وبسایت اصلی این افزونه که در آدرس wp-rocket.me در دسترس هستش نسبت به خرید این افزونه اقدام کنید و بعد از اینکه افزونه را خریداری کردید مشابه چیزی که در آموزش آموزش نحوه نصب و کار کردن با افزونه ها در وردپرس توضیح دادم با آپلود افزونه در پیشخوان وردپرس و یا اینکه آپلود مستقیم در فایل منیجر هاست اقدام به نصب و فعال سازی افزونه موشک وردپرس کنید. بعد از اینکه افزونه را نصب کردید مشابه تصویر زیر منویی با نام موشک وردپرس یا wp rocket در بخش تنظیمات پیشخوان سایت وردپرسی شما اضافه میشه، روی اون کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات افزونه هدایت شوید.

 

 

بارگزاری تنبل: با استفاده از این قابلیت قادر هستید تا کاری کنید تصاویری که در نوشته‌های سایت نشون داده میشن تا زمانی که کاربر به اون بخش از محتوا که تصویر وجود داره اسکرول نکرده باشه تصویر لود نشه، یعنی هر زمانی که کاربری پنجره مرورگر را به سمت پایین اسکرول کنه و به تصویر استفاده شده در نوشته برسه تصویر براش لود میشه و تا زمانی که به تصویر نرسیده باشه تصاویر لود نمیشوند. پس سرعت بارگذاری سایت افزایش پیدا خواهد کرد.

بهینه سازی فایل ها: با استفاده از این قابلیت می تونید تا فایل‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت سایت را فشرده سازی کرده و به اصطلاح Minify کنید. همونطور که میدونید کدهای موجود در این فایل‌ها دارای کاراکترهای فاصله توضیحات و… هستند که همین موضوع باعث میشه تا حجم این فایل‌ها هم افزایش پیدا کرده و تا زمانی که به صورت کامل لود نشوند سایت به درستی نشون داده نخواهد شد. بنابراین قابلیتی که افزونه موشک وردپرس در اختیار شما قرار خواهد داد اینه که این فواصل و ایرادات درون فایل‌ها را برطرف کرده و سایت با سرعت بهتری لود خواهد شد.

در استفاده از فشرده سازی فایل‌های CSS و JS دقت داشته باشید که سایت به درستی لود شود. بنابراین بعد از ذخیره تغییرات یک بار سایت را به صورت کامل مشاهده کنید تا تمامی استایل و مواردی که با جاوا اسکریپت طراحی شده‌اند به درستی به کاربران نمایش داده شوند.

کش موبایل: با فعال کردن این گزینه قادر خواهید بود تا امکان کش وردپرس برای موبایل را هم فراهم کنید. اگر از افزونه‌های WP Touch، WP Mobile Detector، wiziApp و WordPress Mobile Pack استفاده می‌کنید به دلیل اینکه امکان کش در این افزونه‌ها وجود داره پیشنهاد می‌کنم تا از این گزینه صرف نظر کنید.

کش کابران خارج شده: با فعال کردن این گزینه هم امکان کش برای کاربرانی که مدیر هستند هم فعال خواهد شد و میتونند تا سایت را در حالت کش شده مشاهده کنند.

کش امنیتی: اگر اقدام به نصب SSL در وردپرس کردید تا صفحات خودتون را به صورت ایمن بارگذاری کنید میتونید تا با فعال کردن این گزینه امکان کش برای حالت https:// را در سایت فعال کنید. دقت کنید که اگر از صفحاتی که داده‌های کاربران مثل فرم‌های پرداخت و… ارسال می‌شوند استفاده می‌کنید امکان کش را برای حالت SSL فعال نکنید.

زمانبندی پاک کردن کش: با استفاده از این بخش هم میتونید تا زمان مورد نظرتون را برای حذف خودکار کش سایت تعیین کنید. زمانی که در این بخش انتخاب می‌کنید میتونه در بازه‌های زمانی ثانیه، دقیقه، ساعت و روز باشه تا بعد از کامل شدن میزان تعیین شده کش سایت به صورت خودکار پاک شود.

پیشنهاد می‌کنم تا بازه زمانی انتخاب شده را روی یک روز قرار بدین تا سایت در مدت زمان طولانی به صورت کش شده برای کاربران لود نشه، چرا که اگر مدت زمان کش زیاد باشه این امکان وجود داره تا در فرم های ارسالی و… کاربران به مشکل بر بخورند.

تنظیمات پیشرفته

فشرده سازی CSS: اگر در مرحله قبل به دلیل خاصی فایل استایل خودتون را فشرده سازی نکردید اما فایل استایلی دارید که صرفا در صفحات خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا اینکه فایلی دارید که نمیخواید اون فایل هم فشرده سازی بشه میتونید آدرس مستقیم فایل‌های مورد نظرتون را در این باکس قرار بدین تا فشرده سازی صرفا روی این فایل‌ها صورت بگیرد. دقت کنید که در هر خط یک آدرس را وارد کنید.

فشرده سازی جاوا: با استفاده از این باکس هم میتونید تا برای فایل‌های جاوا اسکریپت دقیقا مثل فایل‌های CSS همین کار را انجام بدین تا صرفا فایل‌هایی که میخواین تا فشرده‌سازی شوند در این فیلد وارد کنید.

فشرده سازی جاوا در پاورقی: با استفاده از این گزینه میتونید تا فایل‌های جاوا اسکریپت که در اولویت کمتری قرار دارند را در فوتر لود کنید تا در آخرین مرحله برای کاربران بارگذاری شوند. یعنی آدرس فایل‌هایی که در این بخش وارد میکنید به عنوان آخرین فایل لود شده برای کاربران دانلود و بارگذاری خواهند شد.

بارگزاری معوق فایل جاوا: با استفاده از این قابلیت هم میتونید تا فایل‌هایی که صرفا در صفحات خاص بارگزاری می‌شوند را انتخاب کنید تا فقط وقتی کاربری وارد این صفحات شد فایل برای وی لود شود. با فعال کردن تیک گزینه شکیبا باشید تا فایل بارگزاری شود هم این پیغام به کاربران نمایش داده خواهد شد.

 

 

شبکه تحویل محتوا

همونطور که در مقاله cdn چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ اشاره کردم با استفاده از CDN قادر خواهید بود تا سایت خود را به یک شبکه‌ای از سرورهای تحویل دهنده محتوا متصل کنید تا بر اساس موقعیت مکانی کاربر داده‌هایی که به کاربران نشون داده میشه از نزدیک‌ترین سرور به وی لود و بارگذاری شود. در این صورت سایت با سرعت بیشتر و بهتری برای کاربران در دسترس خواهد بود.

با استفاده از شبکه تحویل محتوا در افزونه wp rocket هم قادر خواهید بود تا امکانی فراهم کنید تا کلیه فایل‌هایی که شامل موارد زیر خواهند بود در شبکه CDN به کاربران تحویل داده شوند که عبارتند از:

  1. همه فایل‌ها
  2. تصاویر
  3. فایل‌های CSS و JS
  4. فایل‌های CSS
  5. فایل‌های JS

با انتخاب هر یک از گزینه‌های بالا چنین فایل‌هایی از طریق CDN برای کاربر لود شده و سایت با سرعت بهتر و بیشتری در دسترس خواهد بود.

 

ابزارها

پاک کردن کش: با استفاده از این دکمه هر زمان که لازم داشتید میتونید تا کش سایت را پاک کنید. این دکمه در زمان‌هایی که قصد اعمال تغییرات در قالب و یا استفاده از افزونه‌ای را دارید کاربرد داره تا به درستی از تنظیمات اعمال شده مطمئن شوید.

بارگزاری کش: با استفاده از این دکمه هم میتونید تا بر خلاف حالت قبل با کلیک روی دکمه سایت را به صورت کش شده مشاهده کنید. بعد از کلیک روی این دکمه سایت به صورت کش شده در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

تنظیمات برون ریزی: با استفاده از این گزینه میتونید تا از تنظیماتی که با هم در این آموزش اعمال کردیم یک نسخه خروجی تهیه کنید تا در سایت دیگه و یا در زمانی که افزونه را غیرفعال کردید و مجددا بعد از مدت زمانی قصد استفاده از اون را داشتید سریع‌تر انجام دهید.

تنظیمات درون ریزی: بعد از اینکه از تنظیمات خودتون یک نسخه خروجی تهیه کردید کافیه تا از این بخش برای درون ریزی تنظیمات افزونه موشک وردپرس استفاده کنید.

امیدوارم که این آموزش هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و با استفاده از اون تونسته باشید تا اقدام به نصب و تنظیم افزونه wp rocket اقدام کنید. اگر در رابطه با این آموزش سوال و یا مشکلی داشتید میتونید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشم.

سامانه پشتیبانی نگاه